"Zimbardo szerint a rabok háromféle lehetséges válasz egyikével reagáltak a történtekre: vagy aktívan ellenálltak, vagy megtörtek, mint a fenti képen, vagy pedig fanatikusan engedelmes „mintarabokká” változtak."
Ez egy részlet a cikkbõl, az egyik, ami nagyon elgondolkodtatott. Egy másik -a sok közül- ami szintén megakasztott /ez is onnan, de érdemes elolvasni az egészet/:
"Zimbardo saját bevallása szerint nem volt képes tárgyilagos megfigyelõként viselkedni a kísérlet során, amelyben a „börtönigazgató” szerepét játszva maga is részt vett. A negyedik napon az egyik õr a rabok beszélgetésébõl egy állítólagos, kívülrõl is segített tömeges kitörési kísérletrõl vélt hallani. Erre reagálva Zimbardo megpróbálta rávenni a helyi rendõrõrsöt, hogy a kitörés vélt idõpontjára átszállíthassák a foglyokat a rendõrség használaton kívül helyezett, a tanszéki alagsornál biztonságosabb, volt börtönébe. A rendõrség elutasította a kérést, arra hivatkozva, hogy ezt biztosításuk nem fedezné. Zimbardo ekkor visszaemlékezései szerint, az események hatása alatt, szerepében teljesen elmerülve felháborodott azon, hogy azok visszautasították a „büntetésvégrehajtási intézetek közötti együttmûködést”.
Na, ez az a szint, ahol már tényleg azt látom, hogy az emberi tudat módosításához nem biztos, hogy kell valami szer. Elég, ha én magam úgy osztom a lapokat, hogy a körülöttem lévõ mikrokultúra az én szabályaim szerint mûködjön. És akkor már nemcsak eljátszhatom a szerepemet, hanem azzá is válok, akit megformálok...
Meddig ember az ember?
De ez hülye kérdés. Az ember ilyen.
Most megint beugrott egy -azt hittem elég- mélyre eltemetett kép: a három hónap nihil alatt két naponta vittek röntgenre, napi kétszer kötöztek, s hetekig minden másnap meg is mûtöttek. Tökéletesen kiszolgáltatott voltam. Nemhogy mozogni (semmilyen szinten) nem tudtam, de még memóriám sem volt, tehát mindenki tudta, ha bármi is történik velem, három perc múlva már egyáltalán nem fogok emlékezni rá. És abból az idõbõl lenyomataim vannak. Táblák, az arcokhoz kapcsolva. "Vigyázz!", "FÁJ!", "Kedves.", "Vigyáz rám!", "Fájdalmat okoz!"
És a legérdekesebb ebben az, hogy az utolsó tábla nem a kötözõs nõvérekhez tartozott (ami napi 2xi procedúra a kínok kínját hozta el nekem minden alkalommal, az õ arcuk a "Vigyáz rám!" táblával kartotékolt), de mégcsak nem is a dokikkal, hanem kifejezetten egy beteghordó "tartozéka". Nem tudom.És azt hiszem, nem is akarom pontosabban tudni a miértet.
De tény, hogy én a szétszakadt, tökéletesen kiszolgáltatott, idióta beteg teljes egészemben az õ jóindulatára, jóérzésére voltam bízva azokban a percekben, míg kivett az ágyamból, felrakott a kocsira, áttolt a célhoz, ott levett arról, felfektetett a mûtõasztalra vagy a röntgengép asztalára, majd visszafelé megtette ugyanezt. Arra emléxem, ahogy õ jött és leakasztotta a fixíteur-t az állványról... és onnantól én elbarikádoztam magam a komódomban, s legközelebb akkor jöttem elõ, mikor a nõvér visszakötötte a lábam a helyére: az ágy fölé rögzített állványhoz.
Tudom, ez nem egy kísérlet. Semmi tudományos alapja. "Csak" volt szerecsém megélni ezt.