Hátha nemcsak nekem fontos, hogy tiszták legyenek -legalább némely- fogalmak.
Például a tolerancia. Íme, egy tanulmány:
"Tolerancia Készítette: ...
Kommunikáció-mûvelõdésszervezõ
III. évfolyam Tolerancia fogalma:
A tolerancia alapvetõen a másság elfogadását, a mássággal szembeni türelmet jelenti. Az individualizmus kiegészítõje, s egyben az individuális szabadságjogok alapfeltétele: az én szabadságom csak akkor létezik, ha a másik eltûri. Másképpen kifejezve: „a szabadságról szóló minden tanulmány védõbeszéd a tolerancia mellett”. (Laski, idézi ludassy,1992:7
A tolerancia mind a szociálpolitikában, mind a szociális munkában szakmai alapkövetelmény.
A szociális munka lényegéhez tartozik, hogy elfogadja, s megérteni igyekezzen a másik életmódját, kultúráját, s ezzel elejét vegye a mindig céltalan és erõszakos jobbítási szándékának.
Kutatási kérdések és eredmények:
Kutatási kérdéssé vált, hogy mennyiben akaratlagos és mennyiben spontán a kirekesztés folyamata, s amennyiben akaratlagos, akkor kik és milyen intézmények generálják e folyamatot.
A kirekesztés problémája a bûnözéssel kapcsolatos.
Egyesült Államok- Anglia- Európa (Magyarország)
A nulla tolerancia elv
Ennek az elvnek az alapján, a rendõrségnek már a legcsekélyebb gyanú alapján is be kell avatkoznia, a legkisebb szabálysértést is büntetni kell. A gyanú a nyílt vagy látens idegengyûlölet és szegénygyûlölet miatt nagy valószínûséggel fordul a láthatóan idegenek ( bevándorlók, színesek, nálunk cigányok) és a láthatóan szegények, munkanélküliek, drogosok felé.
Kirekesztési folyamatok
Hátterében az intolerancia áll - ezért a tolerancia erõsítése minden demokratikus országban napirenden van.
Az embereknek nemcsak egyenlõbb létfeltételekre van igényük, hanem annak elismerésére is, hogy mindenkit egyenlõ tisztelet illet, hogy senki emberi méltósága nem sérthetõ.
Sokan nem tudják önmagukról, hogy elõítéletesek.
Tolerancia problémái:
Rawls a toleráns és intoleráns szekták példáján vizsgálja közelebbrõl a problémát.
1. Van-e joga egy intoleráns személynek panaszt tenni, ha õt nem tolerálják.
2. Milyen föltételek mellett van a toleráns szektának joguk nem tolerálni az intoleránsakat.
3. A toleránsoknak egyáltalán van joguk a nem tolerálásra, ez a jog milyen cél érdekében gyakorolható.
Válaszok:
Már az elsõ kérdés sem könnyû, mert panaszt tenni mindenkinek joga van.
A toleránsok azonban mégsem tilthatják be az intoleránsokat, mert az igazságtalan lenne, az egyenlõ jogokat sértené.
És végül a harmadik kérdésre válaszolva: „a toleránsok õszintén és alapos okokkal vélhetik, hogy az intoleranciára saját biztonságuk érdekében van szükség”."
Ezt innen vettem le. Csak a nevet töröltem, mivel nem tudok az írótól engedélyt kérni így azt nem közlöm, és a formátumot változtattam meg, hogy beilleszthetõvé tegyem.
Az utolsó megjegyzéshez fûznék csak annyit, hogy ez az én botegyszerûséggel mûködõ agyamban régóta úgy jelenik meg, hogyaszongya: ha nincs fekete, honnan tudnám, mi a fehér, avagy, ha nem létezik vérparaszt, akkor ugyan mibõl tudnám, hogy én jobb vagyok.
Nagyon szeretem a Záróra beszélgetéseit. Nemrég láttam egy ehhez szorosan kapcsolódó adást, persze nem emlékszem a hölgy nevére (a mûsorvezetõé naná, már beégett a helyére, de az övét sajna nem rögzítettem), aki pontosan az itt a fogalom téma kifejtésénél a harmadik tag gyakorlati megvalósításáról beszélt. S arról, hogy amíg ezzel nem jönnek 100%.ig tisztába azok, akiknek egy karitatív szervezet segíteni igyekszik, addig nem fogják szívesen figadni, vagy pláne partnerként kezelni akár a szociális munkást sem.
Nem kell szeretni. S ma már, nem sértés az, ha azt mondom valakinek, hogy "Tolerállak!", de volt idõ, mikor annak számított ez a kijelentés, ma, a modern étrtelmezése az, hogy elfogadom a hülyeséged, mert nyilván azt te magad, jónak tartod. Vagyis ha nem tolerál valaki engem, akkor az azt jelenti -pláne ha visszamegyünk a zigaz_korig-, hogy nem akar megsérteni?