Habszínprobléma

Ez annyira cuki.
  Vannak ezek a nagyon bölcs emberek, akik kifejezik aggódványukat és elképedvényüket, amiért némely filmekben olyan színészek játszanak, akiknek hát izé, hogy is mondjam, a bőrük színe nem kommilfó. Nem illik az úri társaságba. Azaz jaj, dehogyis, szó nem van arról kérem, hogy mink rasszisták lennénk, kérem. Még a gondolat is távozz tőlünk sántán. Egészen másról van itt szó, kérem. Az ugyanis a helyzet, hogy ezek a színészek így nem reálisak, mert hát hiszen azok az emberek igazából nem ilyen színűek, tehát mink a rasszistaságot nem követtük el, tetszenek érteni?
  Mármost hogy rasszista-e az illető, azt hadd ne kelljen nekem eldönteni. Nyilván van köztük ilyen is, olyan is. Sokakat egyszerűen az zavar, hogy a színész nem hasonlít arra, akit ők elképzeltek. Csak valamiért folyton a bőre színe az, aminek nem szabad különböznie.
  Itt van például a kis hableány. Ha ezt a nevet beírom a gugli képkeresőjébe, kétféle találat ömlik: Halle Bailey, az afroamerikai hableány, és a rajzolt Disney-változat. Az afroamerikai hableánynak lépten-nyomon nekimennek, hogy te teremtő szent atyaúrtarisznyarák, hát hogy lehet a hableány fekete?!
  Néhányan elmondják ilyenkor, hogy az egy kitalált meselény, tehát akármilyen lehet. De senki se mondja meg, hogy voltaképpen milyennek kellene lennie.
  Hát énszerintem elég logikusan ki lehet gondolni, hogy milyennek képzelte el Andersen. Megjegyzem, ettől még lehet másmilyen, mert az nem szentírás, de egy pillanatra tegyük ezt félre, nézzük meg, milyen lehetett Andersen szemében a kis hableány.
  Fehér, úgy gondolom. Andersen egész életét a 19. században élte le, messze minden olyan vidéktől, ahol más bőrszínű emberek élnek, nagyjából eszébe se juthatott más, mint fehér. Egyébként is akkoriban egy európai írónak a fekete emberek legfeljebb mint szolganépség jutottak eszébe. Ez van, ilyen a múltunk, kár lenne tagadni. Megegyezhetünk abban, hogy Andersen autentikus hableánya fehér bőrű volt?
  Rendicsek. Hát akkor ezzel meg is volnánk.
  No és a haja milyen színű volt?
  Vörös, ezt mindenki tudja, láttuk a rajzfilmen.
  Hát kérem, itt van a baj. A LAttilaD.org Habcsajokat, Habcsókokat, Habszivacsokat és Habókos Habarnyicákat Felkutató Ügyosztálya utánajárt a hableány haja színének.
  A vörös hajúakat sújtó előítélet még a huszadik században is bőven kitartott. „Vörös kutya, vörös ló, vörös ember egy se jó.” Emlékezzünk csak Anne Shirleyre, akinek történetét Montgomery 1908-ban publikálta, ő se azért szenvedett a vörös haja miatt, mert pont ez a szín nem tetszett neki, hanem mert az emberi elme tömérdek félrebicsaklása között ott volt a vörös hajúak elítélése. Répának is szólítják. A Wikipédiában külön szócikk beszél a vörös hajúak elleni előítéletről.
  Tehát ha úgy tekintjük, hogy Andersen hableánya csak fehér bőrű lehetett, mert hát ő is korának gyermeke volt, akkor egyszersmind nem lehetett vörös hajú, mert hát korának gyermeke volt. Akármilyen színű lehetett a haja, de vörös nem.
  Ehhez képest a Disney-rajzfilmről évtizedek óta ismert hableány vörös, sőt mi több, tűzpiros hajú, és soha egy rossz szót nem szólt senki.
  És akkor ne gondoljam, hogy rasszizmus.
  Ez annyira cuki.

»»»»»»