Ha előbb nem, 1981-ben végleg megdőlt a hiedelem, hogy csak a güzük vesznek számítógépet az otthonukba. A Commodore létrehozta az első színes képernyőjű számítógépet háromszáz dollár alatt. Ez a gép, a VIC–20-as volt az első számítógép a történelemben, amiből egymillió darabot adtak el; ezt a rekordot 1983 januárjában érte el. 1985-ig gyártották, és végül két és fél millió példány talált gazdára. A ZX–81-ből csak másfél millió kelt el (darabonként ötven angol fontért), mert már a következő évben beszüntették a gyártását. (Volt egy elődje, a ZX–80, ami szintén szépen fogyott, de népszerűségét össze se lehet hasonlítani kistestvéréével.)
Clive Sinclair brit feltaláló ekkoriban már némi hírnévnek örvendett hazájában. Cége gyártott órát, számológépeket, miniatűr tévéket, csupa különleges dolgot. A világhírt a ZX–81 hozta meg neki, a történelem legolcsóbb olyan számítógépe, aminek volt rendes programnyelve, billentyűzete, háza. Sinclair különc volt (sőt ma is az), s a számítógépei is különböztek minden más géptől. Sinclairnek az volt az alapelve, hogy a BASIC nyelv összes szavát ráteszi a billentyűzetre, így mindegyik „egy gombnyomással” leírható. Ez persze nem mindig jelent egyetlen gombnyomást, a Shiftre is szükség lehet, és előtte esetleg másik üzemmódba kell kapcsolni. Az üzemmódokat a kurzor mutatja, amiből négyféle lehet: K mint Keyword (ezzel jönnek a billentyűk fölötti szavak), L mint Letter (ezzel jönnek a rendes betűk), G mint Graphics (ezzel jönnek a grafikus jelek és a betűk inverz képei) vagy F mint Function (ezzel jönnek a billentyűk alatti szavak). A piros jelek pedig Shifttel. (Erről részletesebben is lehet olvasni itt, az eredeti gépkönyv online változatában, a 2. és 5. fejezetben.) Kisbetűket a gép nem tudott, sőt a felkiáltójelet sem ismerte.
Billentyűket mondtam, de csak megszokásból, mert a ZX–81 billentyűi egyáltalán nem voltak billentyűk, és nem is billentek. Egy sík lap volt a gép teteje, a gomboknál alig érzékelhető bemélyedésekkel, amiket meg lehetett nyomni, és ezt a gép észlelte. De gyors gépelésre persze nem volt alkalmas.
A VIC–20-as billentyűzete annál inkább. Igazi profi billentyűzet, mint az elektromos írógépeké. Abban hasonlít vetélytársáéra, hogy itt is a gép által ismert összes jel ott van a billentyűkön, de azok nem szavak, hanem grafikus jelek. A gombok elején levő két jel közül a bal oldalit a sarokban levő (Commodore) billentyűvel lehet előhozni, a jobb oldalit a Shifttel. Ha a Commodore és a Shift gombot együtt nyomjuk meg, akkor a képernyő átvált kisbetűs üzemmódra: a nagybetűkből kisbetű lesz, a shiftelt grafikus jelekből pedig nagybetű. A Commodore gombos grafikus jelek nem változnak. A módszer innentől általános volt az összes Commodore-gépen.
Az is általános volt, hogy az idézőjel (Shift–2) átkapcsolt egy speciális üzemmódba, amiben a vezérlőgombok (kurzornyilak, képernyőtörlés és Home, színváltó gombok stb.) nem a megfelelő funkciót hajtották végre, hanem egy speciális jelet írtak le – valamelyik grafikus jel inverz képét. Így szöveg részeként is szerepelhetett a kurzormozgatás és egyéb képernyővezérlés, és a szöveg kiíratásakor szépen végrehajtódott.
A ZX–81-en a képernyőt a CLS utasítással lehetett törölni, ami nagyon fontos volt, mert a gépnek mindössze egy kilobyte memóriája volt – igaz, 64-ig lehetett bővíteni. A képernyő törlése jótékonyan hatott a memóriára, mert a gép ravasz módszerrel tárolta a képernyő tartalmát, hogy minél több memóriát megtakarítson: a sorok szövege nem volt végig a memóriában, csak az utolsó olyan karakterig, ami nem volt szóköz, aztán egy Newline (az Enter ZX–81-es megfelelője) következett. Így minél kevesebbet írtak a képernyőre és minél tömörebben, annál kevesebb memória fogyott. A bővítetlen gépnek arra se volt elég memóriája, hogy teleírja a képernyőt.
A picike memória okozta a ZX–81-es programok legérdekesebb vonását. A programozók mindent elkövettek, hogy a lehető legjobban kihasználják a memóriát, és ezért bármilyen furcsaságra hajlandóak voltak. Például ha csak egy mód volt rá, nem írtak le számokat. A számokat ugyanis nagyon helypazarló módon tárolta a gép: először számjegyenként leírva, aztán belső számábrázolással. Ez utóbbi öt byte-ot emésztett fel, egy négyjegyű szám tehát kilenc byte-ot foglalt, négyet a számjegyeinek, ötöt a belső ábrázolásnak. Ugyanakkor viszont minden BASIC kulcsszó csak egy byte volt, a hatbetűs RETURN éppúgy, mint a kétbetűs PI. Ezért 1 (hat byte) helyett azt írták: SGN PI (két byte). Nulla helyett INT RND. [Ezek minden más BASIC-ben úgy íródnának, hogy SGN(PI) és INT(RND), de a Sinclair-gépek sajátos nyelvezete megengedte a zárójelek elhagyását. Újabb két byte megtakarítás.] A ZX–81-es programozók találékonysága nem ismert határokat, amikor a memóriával kellett takarékoskodni.
A VIC–20-ason nem volt ennyire létfontosságú a takarékosság, mert rengeteg hely állt rendelkezésre: három kilobyte. 32-ig vagy 40-ig lehetett bővíteni (a különböző források szerint). Volt hely teleírni a képernyőt, mert a képernyőmemória nem számít bele a háromba. A háttér tizenhat, a betűk nyolc színt vehettek föl. Nagyfelbontású grafikát nem tudott, illetve ravasz trükkökkel mégis.
A neve érdekes dolog. A VIC a grafikai chip neve, Video Interface Chip, de gépnévnek ez úgy hangzott, mint egy kamionsofőr, ezért Michael Tomczyk projektigazgató hozzátett egy számot. Semmilyen műszaki paraméterrel nem egyezik, az évszámmal sem, mint a ZX–81 esetén, egyszerűen csak jól hangzott. Német nyelvterületen a gép VC–20 néven volt ismeretes, mert németül vic kiejtve obszcén jelentésű, és a VC-t a VolksComputer rövidítésévé tették, a Volkswagenhez hasonlóan. Magyarországon mindkettő jelen volt, de inkább a VC.
Azt viszont mindmáig nem találtam meg az annálesekben, hogy a Sinclair-gépek miért használták a ZX betűkombinációt.
Az olvasó figyelmébe ajánlom az EightyOne programot, amivel saját kis beépített ZX–81-ese lehet a Windowsában, valamint a VICE-ot, ami élethű VIC–20-ast csinál. Mindkettő egész csomó rokon gépet tud, amiket szintén érdemes kipróbálni.