Pinkert László ZX81
1:18 Köszöntöm nézőinket. Lehet, hogy előfordult már önökkel, ha nem, reméljük, hogy hamarosan előfordul, hogy kettesben maradnak egy számítógéppel. A legelső probléma, hogy miként keltsük életre. Ez csak néhány percet vesz igénybe. Legelőször kapcsoljuk be a tévékészüléket. Ezután a megfelelő csatlakozót dugjuk be az antenna helyére a tévébe, a csatlakozózsinór másik végét pedig a számítógép TV jelzésű kimenetére. Ezután a gépet el kell látnunk árammal. Ez két lépésben történik, mert általában a mikroszámítógépeket úgy készítik, hogy a tápegységet külön egységbe építik. Végül hangoljuk a televíziókészüléket a gyártó által előírt csatornára.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
Horváthné Majsa Katalin Primo Spectrum
2:40 Kezdő számítógép-tulajdonosok, programozók első lépése általában az szokott lenni, hogy könyvből, kiadványból vagy valamilyen ismerőstől beszereznek egy nem túl hosszú, de mégis eléggé izgalmasnak ítélt programot, s megpróbálják ezt begépelni saját számítógépükbe. Ezek a programok általában úgy kezdődnek, hogy 10 rem és ezek után akármi, s ezzel meg is kezdődnek a problémák is. Tekintsük meg például ezt a számítógép-billentyűzetet, ami itt látható mellettem: hogyha a normál írógépekhez hasonlatosan a 10-et a kis L és a kis O beütésével próbálnánk begépelni, egyből problémát okozna ez a számítógépnek, ugyanis számára a lo egyáltalán nem azonos a 10-zel, amit az 1-es és a 0-s billentyű beütésével kell begépelnünk. Tehát érdemes megjegyezni, hogy a számok és a betűk beviteléhez külön billentyűk szolgálnak.
3:43 A billentyűket általában három csoportra oszthatjuk. Ezek a karakterbillentyűk, a funkcionális billentyűk és a vegyes használatú billentyűk. Karakterbillentyűknek szoktuk nevezni az olyan billentyűket, melyek megnyomásának hatására a számítógép egy karaktert, vagyis egy betűt vagy számot – ami a billentyűn látható – vesz be, és ezt jeleníti meg a képernyőn is. A funkcionális billentyűk olyan billentyűk, amelyek megnyomására a számítógép valamilyen feladatot, műveletet végez el. Ilyen például a múltkor már bemutatott CLEAR SCREEN, ami a törlőrongy szerepét játssza el, megnyomásának hatására a számítógép törli a televízió képernyőjét, de ugyanilyen funkcionális billentyű például az ENTER vagy NEW LINE is, mint ahogy azt már a múltkor is láttuk. A vegyes használatú billentyűk, mint ahogy a nevéből is kitűnik, vegyes feladatot látnak el: önmagukban karakterbillentyűk, más funkcionális billentyűk megnyomásával együtt viszont további funkcióbillentyűként szolgálnak.
Pinkert László Spectrum
6:26 Nézzünk egy egyszerű, kezdőknek való játékprogramot. Ilyen például az Emberevő. Ez kis változtatással a műsorban szereplő mind a négy géptípuson játszható. A képernyőn egy emberevőnek nevezett folt üldöz egy csillagot, amelyet mi a billentyűzetről irányítani tudunk.
Kiss Donát Spectrum
7:09 Mint azt már említettük, a számítógép a billentyűzeten bevitt utasításokat eltárolja, s azokat egy adott parancsra, sorrendben végre is hajtja. Kérdés azonban, honnan tudja a számítógép, hogy utasításról és nem azonnal végrehajtandó parancsról van szó. Nos, onnan tudja, hogy az utasítást mindig sorszámmal kezdjük. Ez a sorszám egyben az utasítás-végrehajtás sorrendjét is megköti majd. Kíséreljünk meg írni egy nagyon rövid kis programot. 5-ös sorszámmal a clear screen (CLS) képernyőtörlő utasítást írtam föl. Próbáljunk meg kiírattatni egy olyan szöveget, hogy TV–BASIC a számítógéppel. Először azt a szót írattatjuk ki, hogy TV, mégpedig a hatodik sor nyolcadik oszlopába, majd azt fogjuk kiírattatni, hogy BASIC. Mégpedig a nyolcadik sor hatodik oszlopától kezdődően.
Pinkert László Spectrum
8:41 Ezek után próbáljuk meg Emberevő programunkat bepötyögni a gépbe.
A képernyőn mindig van egy villogó jel, amely mutatja, hogy a következő bebillentyűzendő betű hol fog megjelenni. Ennek a neve kurzor.
Herneczki Katalin Spectrum
9:16 Három gépnél, a HT-nél, a Primónál és a Commodore-nál már meg is kezdhetnénk egy program begépelését, ha tudnánk programot írni. Mindenesetre másolni már tudnánk, begépeljük az utasítássorszámot, utána pedig az utasításokat karakterenként. Ilyenkor persze vigyázni kell a pontos másolásra. Kicsit más a helyzet Sinclair-gépek esetében. Nézzük meg, hogy kell itt begépelni egy sort.
10-es, és mondjuk a rem utasítást szeretném begépelni, tehát betűnként: R…
Az R betű begépelése után a gép a run szót írta ki. Mint minden gépen, ezen a gépen is van úgynevezett törlőbillentyű, a DELETE gomb, tehát töröljük, amit begépeltünk.
Próbáljuk meg újra. Tehát rem: R…
A gép makacsul a run szót írja ki. Nos, ennek megvan a magyarázata is. Hiszen Sinclair-gépeknél a billentyűk mindegyike szinte kivétel nélkül egyben úgynevezett funkcionális billentyű. Hogy éppen milyen, az attól függ, hogy a kurzor milyen állapotban van. Nézzünk egy példát.
10:28 A 10-es sorszám után K betű villog, ez azt jelenti, hogy a gép keywordöt, kulcsszót vár. Tehát például mondjuk a rem kulcsszót begépelhetjük. A kurzor váltott, most L betű villog. Ez azt jelenti, hogy betűt vár, tehát a letters angol szó rövidítéséből jön egyébként ez az L betű. Itt betűt vagy pedig számot gépelhetünk be, kisbetűt vagy nagybetűt, nagybetűt akkor, ha még egy SHIFT gombot is lenyomunk. Írjuk be például azt, hogy MINTA. Előfordulhat az, hogy a soron belül javítanunk kell. Ezt két dolog segíti, egyrészt maga a törlőgomb, az előbb említett DELETE gomb, másrészt pedig az, hogy a soron belül tudunk közlekedni, a kurzort mozgatni, nyíllal jelzett billentyűk segítségével. Tehát itt például úgy javíthatunk, hogy visszafelé lépkedünk, és amint elértük azt a betűt, amit ki szeretnénk javítani, mondjuk az M betűt T-re, tehát a mintát tintára, akkor egy DELETE gombbal törlünk. Egyébként a kurzor előtti karaktert törli a DELETE gomb.
Kiss Donát Spectrum
12:50 Némelyik gépnél a billentyűzet kezelésének a begyakorlására külön erre a célra készített programok léteznek. Így van ez a Spectrumnál is, ahol itt éppen azt a programot látjuk, amelynek az a célja, hogy begyakoroljuk a kulcsszavak bevitelét. Ez egyébként a géphez gyárilag adott kazettán található, a Psion (Sinclair? – L. A. D.) cég által készített program, melyet külön az adás kedvéért magyarosítottunk.
Pinkert László Spectrum
14:24 Az Emberevő program elkészült. Mielőtt lefuttatnám, nézzük meg együtt a listáját. A programlistában számos utasítást találunk, amelyet a későbbiekben részletesen meg fogunk ismerni. Az azonban így is feltűnik, hogy az 5. sorban megtaláljuk a program nevét. Ennek a sornak nincs is más jelentősége, mint hogy a programot felismerjük listája alapján. A 25-ös, 30-as, 35-ös és 40-es sorban megtaláljuk a v, c, m és n betűket. Ez a négy betű, melynek billentyűjével irányítani tudjuk a csillagot a képernyőn. Észrevehetjük, hogy a 60-as sorban áll egy nyíl; ennek a nyílnak a segítségével tudjuk újraírni a programsorokat. Talán szebb lenne, ha a 70. sorban a HAM-ot két m-mel írnám, ezért a nyilat odaviszem a 70. sorba, és az előbb megismert EDIT parancs segítségével kijavítom a programsort.
A program ezután futtatható…
A program futása befejeződött az utolsó programsor után. Ezek után a programot tetszés szerint újra listázhatjuk, és ha szükséges, újabb javításokat tehetünk.
Kiss Donát Spectrum
16:04 Az így esetleg nem kis fáradsággal elkészült programnak azonban van egy szépséghibája. Mégpedig az, hogy ha csak egy rövid pillanatra is megszűnik a gépnek az áramellátása, a számítógép azon nyomban elfelejti mindazt, ami a memóriájában volt. Nem beszélve arról, hogy ha ezt a programot máskor is szeretnénk használni, igen fáradságos lenne mindig az elejétől kezdve begépelni. Ezért a számítógép gyártói erre találtak megoldást, mégpedig a következőt. A számítógépek memóriájában található programot a save paranccsal – egyes gépeken (HT–1080Z-n – L. A. D.) ez csave-ként íródik –, tehát evvel a paranccsal ki lehet menteni valamilyen adathordozóra. A legegyszerűbb esetben ez egy közönséges magnószalag – kazettás magnószalag –, nagyobb gépeken esetleg mágneslemez. Erre a célra vegyünk egy teljesen hétköznapi magnót, kazettás magnót, és kössük össze, vagyis csatlakoztassuk a megfelelő vezetékpár segítségével a számítógéphez. Amennyiben elvétenénk a csatlakoztatást, úgy nyugodjunk meg, kárt nem tehetünk a gépben, csak magunknak okozunk bosszúságot.
Herneczki Katalin Commodore 64
19:08 A mentés, visszatöltés Commodore gépeknél is nagyjából hasonlóan működik. Itt azonban elterjedtebb az, hogy kazetta helyett mágneslemezre mentik ki a programot, illetve erről töltik vissza. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne lehetne kazettát használni, de most ezt a jobban elterjedt módszert szeretnénk bemutatni. A mágneslemezre nagyon vigyázzunk, mert igen érzékeny, tehát mágneses térbe helyezni, hajtogatni, gyűrögetni, karcolgatni nem ajánlatos.
Ez a dobozka a mágneslemezes egységünk, ebbe kell elhelyezni a lemezt…
Pinkert László Spectrum
23:42 Ezt a tudományunkat máris kamatoztathatjuk. Ugyanis nemcsak mi írunk programokat, hanem mások is. Az egyes gépek kazettára rögzített programjai pedig egymás között cserélhetők. Vagyis például egy ZX-ről kazettára rögzített program betölthető egy másik ZX-be, és így tovább. Ily módon csereberével és másolással hozzájuthatunk működő programokhoz. Ezeknek a programoknak a listájából értékes megoldásokat, ötleteket leshetünk el. Töltsünk be most egy ilyen előre megírt programot.
Amíg a gép a programot betölti, foglaljuk össze, miről volt szó a mai adásban. Megismerkedtünk a gép összeállításával, a billentyűk alapvető kezelésével, programoknak kazettára töltésével, illetve gépbe töltésével. Ezzel kapcsolatos a házi feladatunk is. Írjunk a gépbe egyszerű programsort, majd a sorzáró billentyű lenyomása előtt, illetve után kíséreljünk meg ebben a programsorban karaktereket javítani, törölni az adásban ismertetett kurzormozgató, illetve törlő billentyűk segítségével. Itt hívom fel nézőink figyelmét arra, hogy a BASIC nyelvvel, illetőleg az egyes géptípusokkal kapcsolatos kérdéseikre választ találhatnak az adáshoz készült tankönyvben.
25:12 A gép közben befejezte a betöltést, kilistázom a programot… programolvasásban gyakorlott szemünk észreveheti, hogy a jól ismert Emberevő programot töltöttem be. De most már nyilván szeretnénk más, saját programokat is írni. Nos, a következő adásban meg is írjuk az elsőt.
25:35