Blog
És így tovább. Kizárólag < > jelek közötti HTML-kódok és szöveg. A HTML-kódok csak arra alkalmasak, hogy a szöveg küllemét meghatározzák; a példában a táblázatot csinál, ami a képernyő egész szélességét kitölti, be van keretezve és nem tartalmaz üres helyet a táblázat tartalma körül; ez a felső csík. A a táblázat első (és egyetlen) sorát kezdi meg, a a sor első mezőjét. A //font// a betűtípust állítja be, a //b// félkövér betűt csinál, az //a// pedig linket.
Ha nem lenne szerveroldali programozás, akkor a szerveren is így kellene elhelyezni, ahogy az olvasó látja. Akkor minden blogcikkben a teljes külalakot le kellene írni, a felső és alsó csíkkal együtt, illetve az alsó csíknak nem is lenne értelme, mert annak az a lényege, hogy mindig a legfrissebb adatokat mutatja. A felső sorban se írhatnám ki a mai nap dátumát. Szerveroldali programozás nélkül a blog tartalomjegyzékét nem lehetne tetszés szerint ide-oda lapozni, megfordítani az irányát és megváltoztatni a kiírt sorok számát, mert ez rengetegféle lehetséges oldalt jelent, és mindegyiket külön-külön, kézzel meg kellene írni. Nem lehetne mutatni az osztályzatok, hozzászólások és találatok számát, sőt ezeket nem is lehetne feldolgozni, még rögzíteni se.
Szerveroldali programozás nélkül tehát csak rengeteg munkával létrehozott, unalmas weboldalaink lennének. S mivel bizonyos elemi dolgokra – például a találatszám rögzítésére – a legtöbb honlaptulajdonos igényt tart, a legtöbb szerveren szükség van szerveroldali programozásra. Az ingyenes honlapszolgáltatók persze nem adnak ilyet, ezért tömegével jöttek létre találatszámláló szolgáltatások: az ember betesz a honlapjára egy képet, ami egy másik szerverről töltődik le, és minden alkalommal más, a találatok számát mutatja – mert a másik szerveren, ahonnan letöltődik, //van// szerveroldali programozás.
Az igazi luxust a //kétoldali programozás// jelenti: a weboldalakat szerveroldali programozással állítjuk elő, de azok tartalmaznak kliensoldali programokat is. Így működik például az [[http://antikvarium.hu|Online Antikvárium,]] ahol PHP-ben állítják elő a különféle listákat, és kliensoldali programokat is küldenek a böngészőnek, amely mozgó szövegeket, sétálgató gombokat csinál belőlük. Ilyen apparátussal már tényleg bármit megcsinálhatunk – ha működik. Palmon például nem működik!
@blogf[!]
|
|