„Némelyik filozófus azt mondja, a múlt már elmúlt, a jövő pedig még ismeretlen, hát egyik miatt sem érdemes aggódni vagy szomorkodni. Mivel azonban ezt sok ember mégis megteszi, meg kell néznünk, mi ad nekik okot rá. Az, hogy a múltban velünk történt események kihatnak a jelenünkre és a jövőnkre is. Ebből az egyszerű tényből egész gondolatkomplexum következik.”
Lí-Nindaran: Gondolatok,
278. sómir
278. sómir
Ḱaŷndïm
59. śùndë 52.
a sárga órája
– Szóval azt akarod nekem mondani – tagolta Vỳḩaůteń –, hogy pár részeg suhanc belekötött pár turistáskodó gyerekbe, egy pofon el nem csattant, senki nem sérült meg, az anyagi kár zéró, és ez a hülyeség harmincvalahány naprendszer távolságban, itt bekerült a híradásokba, csak azért, mert az egyik gyereket történetesen Nìïndànak hívják?
– Pontosan – felelte Suẃltíỹl.
– Akármi történik azzal a gyerekkel, az bekerül a napi hírekbe?! – háborgott Vỳḩaůteń.
– Hát körülbelül – mondta Suẃltíỹl, kikeresett egy hírt és odacsúsztatta a külügyminiszter-helyettes elé. Vỳḩaůteń csak rápillantott.
– Igen, a harmadik dír a fhangíban, emlékszem, mekkora lelkendezést csaptak miatta. Mintha még senki más nem érte volna el ezt a fokozatot. A titkárnőm azon ujjongott, hogy Nìïndàval majdnem egyszerre érte el az ő fia is, és ő se sokkal idősebb, azt hiszem, nyolcéves, mindegy. Itt mindenki megőrült?! Két éve, hogy az a gyerek interjút adott annak az égimeszelőnek, és azóta mindenki el van tőle ájulva, miért? Én kitüntetéssel végeztem a jogi egyetemet, és eléggé intelligens embernek tartanak. Hogy lehet, hogy én nem értem, mit esznek milliók azon a kölyöklányon?!
Suẃltíỹl fanyarul elmosolyodott.
– Én sem számítom szellemiekben kispályásnak magamat, Lèẽreŷn, és én sem értem. Tudod, végeztem egy kis számvetést. Utánanéztem a külföldön élő sỳÿndoṙoknak.
Vỳḩaůteń kortyolt egyet az ásványvizéből.
– Nahát, te időmilliomos lehetsz. És mi derült ki?
– Ami azt illeti, nekünk itt a testületnél eléggé megritkultak a tennivalóink a jelenlegi helyzetben. Adatokat gyűjtöttem több mint kétezer állampolgárunkról, akik az utóbbi tíz évben elmentek az országból és valamilyen negatív propagandát folytattak ellenünk. Hatvan százalékuk még a Testvériséggel való szakítás előtt vándorolt ki – negyven százalék azóta. Ez persze nem a valóságos kivándorlási ráta, az sokkal rosszabb, csak ebben a hónapban tízezren mentek el, akikről tudunk, de ők nem folytattak ellenünk propagandamunkát. A régebben távozott ezerkétszáz ember között tízen vannak, akiket mint bajkeverőket tartunk számon. Az újabb nyolcszáz között hetvenen! A többi csak egyszer-egyszer nyilatkozott valami kellemetlent, de ezek komoly fejfájást jelentenek. Mármost a régebben távozott tíz közül nyolcnak a tevékenysége felerősödött a Nìïndà körül csapott felhajtás hatására. A maradék kettő már idős ember, visszavonultak a politikától. Ez a hetvennyolc ember, akik közül Åmmaĩtot és a barátnőjét szándékosan ki is hagytam, egytől egyig belépett ebbe az ÀLAN szervezetbe, és természetesen bálványozzák Nìïndàt. És most jön a csattanó: tudod, hogy őket ki bálványozza?
A külügyminiszter-helyettes azzal a mozdulattal húzta föl a szemöldökét, mint aki nem kíváncsi a válaszra.
– No?
– Senki. És ebben a névsorban azok vannak, akikkel a legjobban meggyűlt a bajunk az elmúlt években. Nem akarod hallani a névsort, Lèẽreŷn. Az ellenzék és más kormányellenes szervezetek prominens tagjai, akik némelyike sokéves munkásságot fejtett ki ellenünk, könyveket írtak rólunk, filmeket gyártottak, nagynevű személyiségek, és a sỳÿndoṙok számára legismertebb ezer közéleti személyiség listájában huszonketten szerepelnek közülük, valahol a lista utolsó negyedében. Nìïndàt csak az elnök úr és három színész-énekes sztár előzi meg. És van ennél rosszabb is. A népszerűségi lista, amin még mindig Nìïndà a legelső, két éve folyamatosan. Most ráadásul még kezd is elhúzni a pontszámokban.
– Nem hiszem, hogy a szenzációhajhász bulvárlapok listáira kellene alapozni a munkánkat.
– Nem hiszed? Tegnap kaptunk egy kérdést a Sỹýk-Vaĩkańtól. „Meg tudják magyarázni, mitől van, hogy az önök országában a legnagyobb színészek sem érnek népszerűségben a nyomába sem egy serdületlen kamaszlánynak, aki soha semmi említésre méltót nem csinált, és eddig tizenhétszer jelentette ki kamera előtt, hogy semmi köze Sỳÿndoṙeìához?”
– Ez provokáció.
Suẃltíỹl vállat vont.
– De válaszolni kell rá. Ãvaý rám asszignálta. A Sỹýk-Vaĩkańt igazán nem vádolhatjuk azzal, hogy a mi ellenzékünk zsoldjában áll.
– Hát nem. És meg tudjuk magyarázni?
– Nem nagyon. Még azt sem mondhatom, hogy egy demagóg népszónok, aki mindig azt mondja, amit az emberek hallani akarnak, mert az emberek a legkevésbé sem azt akarják hallani, hogy nem fog változni semmi, amíg ők nem veszik a kezükbe a dolgokat. Mármint ezeknek az embereknek ugye az a beállítottsága, hogy változást szeretnének, az államrend felbomlását. De nem úgy, hogy ők nekiállnak és forradalmat vagy nem tudom, mit csinálnak. Csak úgy változzon meg minden magától. Ez mindenféleképpen abszurd, akkor is, ha ellenzéki szemmel próbálom nézni a dolgokat, és Nìïndà ezt vágja a képükbe állandóan. Hát nem örülnek. És mégis Nìïndà áll a népszerűségi lista legelején. Szerinted milyen magyarázatot adjak?
– Karizmatikus személyiség.
– Karizmatikus? Mitől? A Śuòdẁriń-csarnokban mindennap több ezer kamaszgyerek sportol, ha beraknánk közéjük, a helyett a sũùnỹ köntös helyett valami itteni öltözékben, észre se vennék. Gondolom, fiúnak néznék, mert hosszú a haja. Attól karizmatikus, hogy közhelyes bölcsességeket mond? „Ne élj vissza másvalaki szeretetével.” „Egy rossz kormányzat ugyanúgy nem tűnik el pusztán attól, hogy ezt szeretnénk, mint egy kellemetlen betegség.” „A számegyenes végtelen: bármekkora számot mondasz, én csak rámondom: plusz egy. Ugyanígy van a Ḱïyṙeàn-rendszer bűneivel.” Egy csomó ilyet gyűjtöttek össze nekem a titkárságon.
– És mihez kezdesz velük?
– Hát ez az. – Suẃltíỹl hátradőlt a fotelben. – Semmihez. Tiszta értelmetlenség az egész. Mármint nem az, amit mond, annak van értelme, még ha nem is valami falrengető. Foglalkozni vele, az az értelmetlenség. Egy gond van. Semmi kedvem leköszönni az állásomról, főleg nem egy csavargólány miatt. Úgyhogy valamit muszáj leszek kitalálni.
Vỳḩaůteń tűnődve bólogatott, valójában már máshol járt az esze. Arra a régi ötletére gondolt, hogy beszélni kellene a gyerekkel.
– Szóval most egy másik hajón él? – kérdezte hirtelen.
– Igen – pillantott a hírre egykori helyettese –, az Angaur Dzsúrarengin.
– És messzebb jár innen, mint valaha.
– Tudtunkkal igen.
– Persze nem tudjuk, mikor, hogyan és miért került a másik hajóra.
– Nem. Talán a nevelőszülei ott kaptak munkát.
– De nem tudjuk, hogy azok kicsodák.
– Nem.
– Azt tudjuk, hogy Åmmaĩt és a barátnője nem a nevelőszülei. De róluk sem tudjuk, hogy melyik hajón élnek.
– Róluk sem. Amióta elmentek innen, egyetlen világról sem érkezett híradás, hogy kiszálltak volna. Bárhol lehetnek a Galaxisban.
Vỳḩaůteń megdörzsölte az orrnyergét. Örökké ugyanez a zsákutca. Két évvel ezelőtt sem tudtak semmit erről a három emberről, és ma sem tudnak. És ha netán kiderülne, hogy hol élnek, esetleg Nìïndà nevelőszüleinek kiléte is kiderülne, akkor meg nem tudják, hogy mihez kezdjenek ezzel az ismerettel.
Két éve egy helyben toporognak, és közben egyre rosszabb a helyzet az országban. Legszívesebben elmenne nyugdíjba. Kínlódjon az utódja ezzel az egész mỹtṙinuõppal. Huszonkilenc éves, elég öreg már, hogy belefáradjon ebbe az egészbe. Csak sajnos a nyugdíjhoz még nem elég öreg. És különben is. Suẃltíỹlnak igaza van. Adja föl egy csavargólány miatt?
←oa-19 Singup [50] Körülbelül száz embert vonultatok fel könyvemben, akiknek része volt abban, hogy ma Nindát mint a galaktikus történelem egyik legnagyobb gondolkodóját ismerjük. Hogy miért éppen őket? Mert őket tudtam megtalálni, beszélni velük Nindáról, találkozásaikról, annak Nindára gyakorolt hatásáról. De ezrek és tízezrek vannak, akiknek szintén megvolt a maguk szerepe. Mindenki, akivel valaha beszélt, hozzátett egy morzsát. (Hiragi: Akik Nindává tették, bevezető, 2.) :: Singup, Angaur Dzsúrarengi, 43 657. senut szisszadzsan, 720oa‑19 oa-20 karizmatikus [-5] Némelyik filozófus azt mondja, a múlt már elmúlt, a jövő pedig még ismeretlen, hát egyik miatt sem érdemes aggódni vagy szomorkodni. Mivel azonban ezt sok ember mégis megteszi, meg kell néznünk, mi ad nekik okot rá. Az, hogy a múltban velünk történt események kihatnak a jelenünkre és a jövőnkre is. Ebből az egyszerű tényből egész gondolatkomplexum következik. (Lí-Nindaran: Gondolatok, 278. sómir) :: Sỳÿndoṙeìa, Ḱaŷndïm, 59. śùndë 52., a sárga órájaoa‑20 oa-21 Vỳḩaůteńék [87] Sokféle érzelem van, amik képesek egy űrben keringő szikladarabot népes, virágzó kultúrává alakítani. A nyereségvágy. Az otthonteremtés vágya. A félelem a túlnépesedéstől, a természeti katasztrófáktól, az elszegényedéstől egy korábbi világon. De csak egy érzelem van, ami képes egy világot elpusztítani. A gyűlölet. (Ninda: Nemlétező politikai beszédeim, 110.) :: Angaur Dzsúrarengi, 43 657. famut liktuharan, 770oa‑21→
625599 d\dumas alexandre pere\dcrim10.zip::dcrim10.txt
645504 w\ward grady\mthes10.zip::mthesaur.txt
663362 z\zola emile\ztril10.zip::ztril10.txt
672650 l\lewis meriwether\lcjnl10.zip::lcjnl10.txt
695663 g\guthrie william\truck10.zip::truck10.txt
725448 – 99,8%
734721 m\motley john lothrop\jm85v10.zip::jm85v10.txt
742247 c\clough a h\plivs10.zip::plivs10.txt
747878 b\bunyan john\jbun210.zip::jbun210.txt
805922 w\ward grady\mpron10.zip::cmudict.txt
817811 s\shakespeare william\WS1.ZIP::00ws110.txt
ph-21 id [-931] ()ph‑21 ·· -856 (2138 › 60:47) 733 660 szó (705 436+24 081+4143) 5 082 599 betű (4 918 508+164 091) 5 620 327 jel (@537 728) | 693, 69,29%, 417 724 idézet, 13:52 mű 1019 átlag, 184 szórás -75–109 (ph-19, ne-4) | 0 címke 0 példányban 0 kategória 0% na-1 |
2225. nap, 327 szó/nap, 2284 betű/nap, 77:03/sómir, 0,96 oldal/nap | 2027.7.28.:861, 3085 11. 20:31 |
pr Prológus | |||
ELSŐ RÉSZ | |||
A SÖTÉTSÉG MÖGÜL | 250 (36%) | ||
na A HAJÓ | 29 (4%) 1 | ||
nb AZ ŰRBEN | 27 (3%) 30 | ||
nc RECEPTOR | 29 (4%) 57 | ||
nd A GALAXIS | 24 (3%) 86 | ||
ne LIAN, LIAN, LIAN | 24 (3%) 110 | ||
nf SZAISZ | 24 (3%) 134 | ||
ng MENEDÉK | 24 (3%) 158 | ||
nh HAZAÚT | 24 (3%) 182 | ||
ni ABRONCSVILÁG | 22 (3%) 206 | ||
nj LETELEPEDÉS | 23 (3%) 228 | ||
MÁSODIK RÉSZ | |||
HAJNALSUGÁR | 250 (36%) | ||
oa NAMINDAN-DZSÚMI | 30 (4%) 251 | ||
ob HÍRNÉV | 25 (3%) 281 | ||
oc LIMELULLÍ | 24 (3%) 306 | ||
od SAUNIS | 21 (3%) 330 | ||
oe ALAPPONT | 22 (3%) 351 | ||
of SẄTỲM ŮY DÅI ÁP | 26 (3%) 373 | ||
og SZINDORIA | 24 (3%) 399 | ||
oh A KISLÁNY | 24 (3%) 423 | ||
oi JANNÍHAUM | 25 (3%) 447 | ||
oj TANÍTÓ | 29 (4%) 472 | ||
HARMADIK RÉSZ | |||
AZ ÚJ FÉNY | 192 (27%) | ||
pa HINNULDUD | 22 (3%) 501 | ||
pb SUGÁRGÁT | 27 (3%) 523 | ||
pc HANGILAORAN | 25 (3%) 550 | ||
pd AZ ELSŐ SZÍAN | 25 (3%) 575 | ||
pe SINNÍ | 22 (3%) 600 | ||
pf AUSTA VAIRȲNTA KYVOMAS | 27 (3%) 622 | ||
pg ILGÁ | 24 (3%) 649 | ||
ph – – – | 20 (2%) 673 |